Panie dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny (...)
pozwól o Panie
żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia
a nade wszystko żebym był pokorny (...)

ZBIGNIEW HERBERT   
MODLITWA PANA COGITO   
foto_1foto_2foto_3
 

O nas

O FUNDACJI

Fundacja Sąsiedzi skupia się na wydawaniu książek promujących Podlasie, a także szeroko pojmowany Wschód, z uwzględnieniem pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego.

Wydajemy przekłady z literatury białoruskiej i rosyjskiej.

Naszymi bestsellerami są: książki Simony Kossak, Michała Książka, przekłady Michaiła Bułhakowa i reportaże z podróży na Wschód.

Wydaliśmy album o Puszczy Białowieskiej, o dworach Polski północno-wschodniej.

Warto się zastanowić jak duży wpływ ma Wschód na nasze postrzeganie świata.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w sklepie internetowym Fundacji Sąsiedzi.

 

ZARZĄD FUNDACJI

ANDRZEJ KALINOWSKI - PREZES

Absolwent filologii polskiej. W latach 1985-1986 pracował w Teatrze Dramatycznym im. Al. Węgierki w Białymstoku jako konsultant programowy. Do 1990 roku był dyrektorem i instruktorem teatralnym w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wasilkowie. Przez kolejnych 20 lat, do 2010 roku, był współwłaścicielem firmy prowadzącej księgarnię "Akcent" w Białymstoku. Wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku (1999-2004) w Zakładzie Bibliotekoznawstwa. Wydawca i współautor książki Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa.  

 

BEATA SZYMANIUK - WICEPREZES

Absolwentka filologii polskiej i podyplomowych studiów administracji publicznej na UwB. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy administracyjno - biurowej (przygotowywanie wniosków o dofinansowanie, koordynacja i zarządzanie projektami, zamówienia publiczne).
Od 2011 roku współpracuje z organizacjami pozarządowymi, z Fundacją Sąsiedzi związana od 2014 roku.

BEATA SZYMANIUK - wiceprezesAbsolwentka filologii polskiej i podyplomowych studiów administracji publicznej na UwB. Posiada wieloletnie

 

RADA FUNDACJI

IGNACY KARPOWICZ

Jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor dziewięciu książek (Niehalo, Cud, Nowe kwiaty cesarza: (i pszczoły), Gesty, Balladyny i romanse, ości, Sońka, Miłość, Cicho, cichutko). Laureat Paszportu „Polityki” 2010 za powieść Balladyny i romanse, nominowany wcześniej do tej nagrody za Niehalo (2006). Czterokrotny finalista Nagrody Literackiej NIKE za Gesty (2009), Balladyny i romanse (2011) oraz ości (2014). Jest felietonistą magazynów „Charaktery”, „Polityka”, „Dziennik Opinii” oraz recenzentem „Gazety Wyborczej”. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jego powieść Miłość, a w 2021 roku najnowsza powieść Cicho, cichutko. Tłumaczy literaturę piękną z języka angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego.

 

GRZEGORZ KASDEPKE

Autor książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych. W latach 1995-2000 redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa). Laureat Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego (za książkę Kacperiada...), zdobywca - dwukrotnie - Nagrody Edukacyjnej XXI (za książki Co to znaczy... oraz Bon czy ton), autor bestsellerów wielokrotnie honorowanych laurami (wyróżnienie Polskiej Sekcji ibBY za książkę Horror, czyli skąd się biorą dzieci, wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę roku za książkę Rózga, "Małe pióro" za cykl książek o Kubie i Bubie). Współpracuje z takimi wydawnictwami, jak: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza. W 2019 roku Kapituła Orderu Uśmiechu rozpatrując złożony wniosek postanowiła dołączyć go do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. Jego książka "Detektyw Pozytywka" znalazła się na pierwszym miejscu w plebiscycie 20 książek na 20-lecie kampanii kampanii „Cała Polska czyta dzieciom".

  

PIOTR SAWICKI

Znakomity białostocki fotografik, przez wiele lat fotoreporter „Kontrastów". Jego zdjęcia można oglądać w wielu książkach i albumach (m.in. albumy „Białystok moje miasto", „Białystok na progu XXI wieku", „Podlasie. Między niebem a ziemią").

 

JOANNA RÓŻA TOMALSKA

Historyk sztuki, kustosz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, wieloletni współpracownik Radia Białystok, autorka wielu wystaw muzealnych i książek poświęconych historii sztuki miasta i regionu, m.in. „Ikony w zbiorach prywatnych i muzealnych", „Ikony", współautorka dwutomowego opracowania dziejów Białegostoku „Białystok nie tylko kulturalny".

 

MAŁGORZATA NIEDZIELKO

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Kolekcji Gerarda Bluma-Kwiatkowskiego w Hunfeld (Niemcy), w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

 

DARIUSZ KIEŁCZEWSKI

Naukowiec, autor kilku książek i kilkudziesięciu innych publikacji o tematyce ekologicznej i ekonomicznej, eseista piszący o literaturze i kulturze masowej, długoletni współredaktor pisma „Kartki", wydał dwa tomy poezji („Szkice" oraz „Jeśli jest jakieś niebo") oraz tom opowiadań „Opowieści z Chruściela".

Projekt i wykonanie magicGate.pl